HIP HOP DANCE

Hip hop dance odkazuje na původní taneční styly, které vycházely z rapové hudby a vyvinuly se v rámci hip-hopové kultury. Zahrnuje širokou škálu stylů, zejména breakin, lockin´ a poppin´, které začaly tancovat kolem roku 1970 taneční crew ve Spojených státech. To, co odlišuje hip-hop dance od jiných forem tance je freestyle (improvizace). Freestyle je prezentován samotným tanečníkem nebo celou crew v soutěži zvané „battle“ (bitva, boj).

Hip hop lze nejjednodušeji rozdělit na New Jack Swing/Hype a New style.

New Jack Swing/Hype

Hudba té doby byla velmi pozitivní, měla jednoduchý rytmus a pravidelný beat – tanec je proto hodně živý a energický. Základními kroky jsou např. Running Man, Party Machine, Roger Rabbit a další.

GUILLAUME LORENTZ (FRA)

New style

V současnosti je hip hopová hudba velmi propracovaná svými rytmy. Využívá se hodně rytmických změn, melodického podkladu a dalších podnětů v hudbě, což je podnětem k neustálému rozvíjení tanečníka. Do tance se zapojují izolace, slides, waving, popping nebo jazz… Každý tanečník přitom vnímá hudbu trochu jinak, což ho dělá ojedinělým a jeho tanec je tak velmi osobitý.

PARADOX (NL)